Powiększanie tekstu: A A A
Szukaj

Nadzieje i oczekiwania osób niepełnosprawnych wobec Prezydenta RP na lata 2015-2020

 

Szanowni Państwo

Kandydaci na Urząd Prezydenta RP na lata 2015 – 2020

 

 

Nadzieje i oczekiwania osób niepełnosprawnych wobec Prezydenta RP na lata 2015 – 2020

 

Szanowni Państwo, uważając, że podjęcie pracy przez osoby niepełnosprawne jest najlepszym uwieńczeniem często żmudnej rehabilitacji i nauki, chcielibyśmy zapoznać Państwa z oczekiwaniami naszego środowiska związane z promocją zatrudniania ON. I tak, wyrażamy nadzieję, że Prezydent RP w latach 2015 – 2020:

 

1. Utworzy przy Kancelarii Prezydenta Biuro Rzecznika Osób Niepełnosprawnych, który będzie gromadził, monitorował i opiniował sprawy związane z rehabilitacją, nauką i zatrudnianiem tych osób, a także występował w ich imieniu – jest to zasadne, gdyż specyfika życia 5 mln osób niepełnosprawnych wymaga bardziej specjalistycznego podejścia i reprezentacji.

 

2. Podejmie działania na rzecz wzmocnienia roli Warsztatów Terapii Zajęciowej i Zakładów Aktywności Zawodowej w procesie rehabilitacji zawodowej osób z największymi dysfunkcjami organizmu – jest to zasadne, gdyż nakłady na tworzenie i prowadzenie ww. są niewystarczające w stosunku do zgłaszanych potrzeb.

 

3. Podejmie działania na rzecz zahamowania lawinowej likwidacji Zakładów Pracy Chronionej, ponieważ tylko w nich niepełnosprawni mają zagwarantowane pełne dostosowanie obiektów i stanowisk pracy oraz opiekę medyczno-rehabilitacyjną i pomoc w leczeniu i usprawnianiu (tylko w styczniu b.r. ubyło 18 ZPChr, a pracę w warunkach chronionych utraciło 6 355 osób niepełnosprawnych),

 

4. Podejmie działania na rzecz zapewnienia budżetowego wsparcia dla funduszu rehabilitacji PFRON na pełną realizację zadań nałożonych nań ustawowo, gdyż obecnie każdorazowy znaczniejszy wzrost   zatrudnienia osób niepełnosprawnych powoduje cięcia pomocy ze strony PFRON, co czyni system niestabilnym (a to skutkuje brakiem dużego zainteresowania pracodawców dla zatrudniania niepełnosprawnych).

 

5. Podejmie działania na rzecz zniesienia limitów dorabiania przez rencistów, gdyż ich życie i praca są tak trudne, że kolejne bariery – choćby i osiągalne tylko teoretycznie (obecnie jest to 2800 zł/mc) ograniczające ich marzenia wydają się zbędne (limity zniechęcają także do nauki i podnoszenia kwalifikacji oraz do wydajniejszej pracy).

 

6. Podejmie działania, które sprawią, że praca do 67 roku będzie prawem wyboru, a nie obowiązkiem – jest to zasadne, gdyż tylko niewiele z osób niepełnosprawnych dożywa tego wieku, zaś samo posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie uprawnia do renty (tylko 25% osób niepełnosprawnych ma rentę).

 

 

 

Szanowni Państwo, zdajemy sobie sprawę, iż w obecnej sytuacji gospodarczej kraju ww. oczekiwania są być może zbyt śmiałe, to jednak je formułujemy w nadziei, że dobro osób niepełnosprawnych leży Państwu na sercu. Będziemy przy tym bardzo wdzięczni, jeśli Państwo zechcecie ustosunkować się do tegoż pisma nadsyłając swoją opinię w formie elektronicznej na nasz e-adres: son.podkarpacie@tlen.pl

 

Z wyrazami Szacunku  

Ryszard Dzik, Prezes SON „Podkarpacie”

Marek Stec, Pełnomocnik Stowarzyszenia ds. Zatrudniania Osób Niepełnosprawnych

 

 

Copyright © 2012 by Fundacja "Praca dla Niewidomych"
Wykonanie: ewipo.pl
Numer KRS: 0000158692, Konto bankowe fundacji: 31 1140 1010 0000 5300 0500 1001
Adres: ul. Jasna 22, 00-054 Warszawa, Tel.: 22 826 88 66 e-mail: fpdn@fpdn.org.pl