Powiększanie tekstu: A A A
Szukaj

Niewidzialne mieszkanie

 

Na Starym Rynku w Poznaniu stanął kontener z pokazowym mieszkaniem urządzonym jak dla rodziny, w której jest osoba niewidoma. W "Niewidzialnym mieszkaniu" można sprawdzić, jak osoby z dysfunkcjami wzroku radzą sobie w codziennym życiu. "Niewidzialne mieszkanie" to jeden z projektów poprzedzających otwarcie w podpoznańskich Owińskach jedynego w Europie parku orientacji przestrzennej. Kontener można zwiedzać od czwartku do 29 sierpnia.

Zwiedzający po otrzymaniu specjalnych gogli imitujących wady wzroku, będą mogli doświadczyć, jak czuje sie osoba niewidoma, bądź niedowidzaća, poruszająca się po własnym mieszkaniu. Przewodnikami po mieszkaniu będą pedagodzy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia, osoby niewidome lub słabo widzące uczą się poznawać przestrzeń, kierując się sygnałami otrzymywanymi z otoczenia, wspomagają się rozpoznawanymi dźwiękami, drganiami czy zapachem.

Park orientacji przestrzennej zacznie działać na początku września w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych. Zajmie powierzchnię ok. 2 ha. Dzieci będą uczyły się tam samodzielnego poruszania w terenie. Zaplanowane w parku konstrukcje i urządzenia mają oddziaływać na zmysły niewidomych. Koszt stworzenia parku to ok. 6 mln zł. Ok. 3 mln pochodzić będzie ze środków unijnych.

 

 

 

 

 

Copyright © 2012 by Fundacja "Praca dla Niewidomych"
Wykonanie: ewipo.pl
Numer KRS: 0000158692, Konto bankowe fundacji: 31 1140 1010 0000 5300 0500 1001
Adres: ul. Jasna 22, 00-054 Warszawa, Tel.: 22 826 88 66 e-mail: fpdn@fpdn.org.pl