Powiększanie tekstu: A A A
Szukaj

Prezentacja orędzia Papieża Franciszka z okazji Dnia Chorego w siedzibie PZN

 

11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Marii Panny z Lourdes, już po raz dwudziesty trzeci obchodzony będzie Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji Ojciec Święty Franciszek skierował swoje orędzie do chorych oraz do wszystkich tych, którzy niosą chorym pomoc i ulgę w cierpieniu. Słowa z Księgi Hioba „Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi” to hasło przewodnie tegorocznych uroczystości.

Prezentacji papieskiego orędzia dokonał krajowy duszpasterz Służby Zdrowia w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych. Uroczysta msza święta w intencji osób chorych i niepełnosprawnych, odprawiona 9 lutego w pobliskim kościele ojców Bonifratrów, poprzedziła konferencję, która odbyła się w Sali Kolumnowej PZN. Spotkanie stało się okazją do refleksji nad nauczaniem Ojca Świętego, a także do tego, by dzięki obecności mediów przypomnieć społeczeństwu o osobach z dysfunkcją wzroku.

Konferencję poprowadził ks. prof. dr hab. Stanisław Warzeszak, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia. Na początku fragmenty papieskiego orędzia odczytała aktorka Zdzisława Specht-Abramiuk. Następnie o. dominikanin prof. dr hab. Jacek Salij mówił o teologii cierpienia i choroby, a ks. dr Wojciech Bartoszek, dyrektor Apostolstwa Chorych, opowiedział o apostolstwie w życiu duchowym chorego. Z kolei siostra Ludmiła ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, prowadzących ośrodek w Laskach, podzieliła się swoimi doświadczeniami z pracy w środowisku niewidomych. Duże wrażenie zrobiło na słuchaczach bardzo osobiste świadectwo Małgorzaty Pacholec, dyrektor PZN. Anna Woźniak-Szymańska, prezes związku, podkreśliła w swoim wystąpieniu, że prezentacja orędzia papieża Franciszka w siedzibie PZN to dla środowiska niewidomych duże wyróżnienie. Konferencję prasową dla dziennikarzy, która odbyła się po krótkiej przerwie, poprowadził ks. prof. dr hab. Józef Kloch, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski.

 

 

Orędzie Papieża Franciszka z okazji Międzynarodowego Dnia Chorego 

 

Niewidomemu byłem oczami - Słowo abp. Zygmunta Zimowskiego z okazji XXIII Międzynarodowego Dnia Chorego

 

                                                            

Copyright © 2012 by Fundacja "Praca dla Niewidomych"
Wykonanie: ewipo.pl
Numer KRS: 0000158692, Konto bankowe fundacji: 31 1140 1010 0000 5300 0500 1001
Adres: ul. Jasna 22, 00-054 Warszawa, Tel.: 22 826 88 66 e-mail: fpdn@fpdn.org.pl